Pārlekt uz galveno saturu

LBTU Zinātnieku naktī aicina piedalīties daudzveidīgos pasākumos "Zinātne veselīgākai, drošākai un laimīgākai dzīvei"

Attēla autors: No LLU arhīva

27. septembrī no plkst. 18.00 līdz plkst. 23.00 Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (LBTU) Eiropas Zinātnieku nakts laikā ievedīs ilgtspējīgas nākotnes pasaulē un ar dažādu pētījumu demonstrējumiem ļaus izprast, ko varam šodien darīt savādāk, lai rītdien dzīvotu veselīgāk, drošāk un laimīgāk. Šogad pasākuma aktivitātes tiek rīkotas sadarbībā ar Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolu un tās norisināsies vairākās vietās – Lielā iela 2 (Jelgavas pils), Čakstes bulvāris 5 (Inženierzinātņu un informācijas tehnoloģiju fakultāte), Akadēmijas iela 11 (Meža un vides zinātņu fakultāte) un Meiju ceļš 9 (Jelgavas Tehnoloģiju vidusskola). Tāpat ikvienam būs iespēja iemūžināt spilgtākos mirkļus 360 grādu video panorāmā, bet mazākos apmeklētājus iepriecinās Roberts Valdmanis ar zinātnisko eksperimentu demonstrējumiem.

Zinātnieku nakts norises ir daļa no Eiropas Zinātnieku nakts pasākumiem, un Jelgavā tās plānotas dažādos laikos, tādējādi aicinām iepazīties ar detalizētu pasākuma programmu.

Mobilās emisiju mērīšanas sistēmas automobiļiem, robotizētas platformas, kas aizstāj roku darbu un nerada kaitējumu videi, kā arī virtuālās realitātes risinājumi ir LBTU inženieru ikdiena, ar ko iepazīties varēs Zinātnieku nakts pasākuma apmeklētāji. Tāpat piedāvās izzināt Globālās navigācijas satelītu sistēmu (GNSS), terasteriskās (zemes) lāzerskenēšanu, digitālo tahimetru pielietojumu dažādu ģeotelpisku uzdevumu realizācijā, kā arī dronu tehnoloģijām.

Savukārt ilgtspējīgas nākotnes noslēpumus atklās pārtikas zinātnieki, eksperimentējot ar pārtiku un atklājot, kāda ir saikne starp virtuvi un zinātni. Izpētes ceļojums būs iespaidiem bagāts: no olbaltumvielu denaturācijas un izmaiņām siltumapstrādē, krāsām pārtikas produktos, ogļhidrātu dekstrinizācijas un klīsterizēšanās līdz ķīmijas vulkāniem, lavas lampām un krāsainajam pienam. Turklāt veselīgas pārtikas sākums neslēpjas virtuvē, bet gan augsnē un tās reakcijās, kuru pasaulē ļaus ielūkoties lauksaimniecības zinātnieki. Ar dažādu ilgtspējas pētījumu rezultātiem iepazīstinās arī LBTU ainavu arhitekti, sociālo zinātņu pētnieki, veterinārmedicīnas zinātnieki un daudzi citi.

Inženierzinātņu un informācijas tehnoloģiju fakultātes (IITF) pētnieki demonstrēs mobilās emisijas mērīšanas sistēmu, parādot atgāzu sastāva maiņu braukšanas laikā, kā arī varēs izmēģināt robotizētu platformu, kas kalpo kā uzticams palīgs lauku darbos. Fakultātes pārstāvji veiks arī datorizētas šujmašīnas paraugdemonstrējumus un palīdzēs rast atbildi uz jautājumu "Kas ir virtuālā realitāte?". Aktivitāšu norises vietas: J. Čakstes bulvāris 5 un Lielā iela 2.

Lauksaimniecības un pārtikas tehnoloģijas fakultāte (LPTF) ļaus iejusties pārtikas zinātnieku "ādā", darbojoties ar pārtikas produktu tehnoloģisko shēmu salikšanu, sensoriem testiem un eksperimentēt ar pārtikas produktiem. Savukārt tie, kuriem būs vēlme izpētīt virtuves noslēpumus, varēs pievienoties nodarbēs par olbaltumvielu denaturāciju un izmaiņām siltumapstrādē, krāsām pārtikas produktos, ogļhidrātu dekstrinizāciju un klīsterizēšanos. Tāpat apmeklētājiem varēs izprast ķīmijas procesus un tās dažādību vairākās aktivitātes "Brīnumainais uzraksts" jeb neredzamā tinte, "Vulkāns", "Ziloņu zobu pasta", "Lavas lampa" un "Krāsainais piens", kā arī zinātnieki dos vērtīgus padomus par praktisko ķīmiju lauksaimniecībā, nosakot augsnes reakcijas un augsnes skābuma neitralizēšanu, izmantojot kaļķošanas materiālus. Aktivitāšu norises vieta: Lielā iela 2.

Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātes (ESAF) zinātnieki piedāvās interesentiem pierādīt savas prāta spējas, atjautību un iemācīties vēl līdz šim nezināmo. Fakultāte būs parūpējusies par izglītojošām spēlēm, ar kuru palīdzību varēs uzzināt par bioreģioniem, to nozīmi un nākotnes lomu, kā arī par aprites ekonomiku, parādot kā no lineāra ekonomikas modeļa pāriet uz aprites ekonomiku, tādējādi iepazīstot arī labās prakses piemērus Latvijā. Aktivitāšu norises vieta: Lielā iela 2.

Meža un vides zinātņu fakultāte (MVZF) ir pārliecināta, ka zinātnē un praksē speciālisti tiecas izmantot arvien jaunas un mūsdienīgas metodes, lai uzlabotu apkārtējo vidi. Gan lielie, gan mazie apmeklētāji varēs līdzdarboties vairākos demonstrējumos ar digitālajām tehnoloģijām zemes ierīcībā un mērniecībā - iespēja iegūt priekšstatu par Globālās navigācijas satelītu sistēmu, terasterisko (zemes) lāzerskenēšanu, digitālo tahimetru pielietojumu un pievienoties dažādu ģeotelpisku uzdevumu realizācijā. Tāpat varēs uzzināt par bezpilotu gaisa kuģu (dronu) iespējām, notiekošajām Zemes garozas vertikālajām kustībām Baltijas jūras reģionā, ūdens tecēšanas ietekmi, eksperimentēt ar sauso ledu, piedalīties konkursā par dzeramo ūdeni, vērot būvniecības materiāla izturību dažādos noslogojumos, kā arī iepazīties ar izzinošu ekspozīciju par mežsaimniecību, dzīvniekiem, putniem un koksnes izmantošanu parkā. Aktivitāšu norises vieta: Lielā iela 2 un Akadēmijas iela 11. 

Veterinārmedicīnas fakultāte (VMF) aicinās ieskatīties fakultātes zinātnieku ikdienā, kuri ne tikai nodrošina zināšanu nodošanu topošajiem veterinārmedicīnas profesionāļiem, bet arī strādā, lai uzlabotu dzīvnieku labklājību un veicinātu veterinārmedicīnas zinātnes attīstību. Apmeklētāji varēs ieraudzīt dzīvnieku un cilvēku apdraudošus parazītus, kā arī uzzināt, kā no tiem pasargāt sevi un savus mājdzīvniekus. Tāpat zinātnieki atgādinās, kāpēc ir tik svarīgi mazgāt rokas un kā to darīt pareizi. Pārstāvji pastāstīs arī par dzīvnieku veselīgu uzturu, informēs par par dzīvnieku aprūpi un atklās par laboratorijas dzīvnieku tiesību aizsardzību pētījumos. Aktivitāšu norises vieta: Lielā iela 2.

Līdztekus tam Jelgavas pilī apmeklētājus sagaidīs arī Roberta Valdmaņa zinātniskie eksperimenti trīs demonstrējumos, jaunākie pētījumi un projekti ainavu arhitektūrā un plānošanā, kā arī ikvienam būs iespēja iepazīties ar izstādes "Zinātne Latvijai 2024" spilgtākajām personībām. Kalendārā starp 12 izciliem Latvijas zinātniekiem iekļauts stāsts arī par LBTU Lauksaimniecības un pārtikas zinātnes fakultātes profesori un vadošo pētnieci Sandru Muižnieci - Brasavu, kā arī Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) Zinātniskās padomes priekšsēdētāju un Bioekonomikas nodaļas vadītāju Pēteri Lakovski. Aktivitāšu norises vieta: Lielā iela 2.

Turklāt pirmo reizi kopā ar LBTU zinātniekiem radošas aktivitātes sarūpējusi arī Jelgavas Tehnoloģiju vidusskola, kas savus apmeklētājus gaidīs Meiju ceļā 9 no plkst. 17.00 līdz plkst. 20.00. Viņi piedāvās astronomijas entuziastiem iespēju iepazīties ar pieejamo aprīkojumu un mēģināt "noķert" saturnu, uzbūvēt papīra raķeti un izšaut no pneimoiekārtas, pieveikt šķēršļus ar drona palīdzību, kā arī redzēt sevi un apkārtējos priekšmetus ar termokameru. Azarta mīlošie viesi varēs pievienoties aktivitātē "Stieple, elektrība un minidators". Aktivitāšu norises vieta: Meiju ceļš 9.

Apmeklētāji aicināti dalīties ar savām sajūtām, pārdomām, foto un video stāstiem sociālajos tīklos, lietojot tēmturi #zinatniekunakts2024, #LBTU un #LaBiTeU. Jāatzīmē, ka Jelgavas pilī būs fantastisku mirkļu baudīšana 360 grādu video panorāmā.

Zinātnieku nakts ik gadu notiek visā Eiropā, lai popularizētu zinātni un zinātnes sasniegumus. Eiropas Zinātnieku nakts ir Eiropas Komisijas iniciēts pasākums. Zinātniskās institūcijas atraktīvā un populārzinātniskā veidā iepazīstina ar dažādām zinātnes nozarēm, inovatīvām metodēm un tehnoloģijām, kas pateicoties zinātnei, ir pieejamas industrijai vai ikvienam cilvēkam. Zinātni Latvijā pārstāv spēcīgas institūcijas ar izciliem zinātniekiem, modernu pētniecības infrastruktūru un ilgtermiņa inovāciju potenciālu. Šogad Zinātnieku nakts pasākumus īsteno Latvijas augstskolas un zinātniskie institūti Rīgā, Liepājā, Jelgavā un citās pilsētās.

Apmeklējot pasākumu, apmeklētājs piekrīt, ka var tikt filmēts un fotografēts, kā arī piekrīt audio vai vizuālo materiālu publicēšanai informatīvos vai reklāmas nolūkos.

Afiša

 

Pievienots 17/09/2024