Pārlekt uz galveno saturu

Tradīcijas

Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (LBTU) savas darbības gadu laikā izkopusi bagātīgu tradīciju klāstu, kas saistītas gan ar dažādām studentu aktivitātēm, gan izsenām augstskolas paražām. Līdz ar laikiem mainījušās tradīcijas, rodot vietu arī jaunām aktivitātēm. Šīs kultūras aktivitātes iemīļojuši gan studenti, gan darbinieki, un daudzas no tradīcijām atpazīst jelgavnieki un visas Latvijas iedzīvotāji. 

 IMATRIKULĀCIJAS AKTS

Katrs studiju gads LBTU sākas ar nozīmīgu augstskolas tradīciju - imatrikulācijas aktu -, kad pirmkursniekus svinīgi uzņem lielajā augstskolas studentu saimē. Jelgavas pils pagalmā jaunieši godina savu Alma Mater, apliecinot, ka zināšanas cilvēkam ir vērtīgākā bagātība. Skan studentu himna "Gaudeamus Igitur", ar kuru pirmkursniekiem simboliski sākas pilntiesīga studentu dzīve Jelgavā.

Zinību pili kopš 1971. gada apvij pirmkursnieku pirmajā studiju dienā stādītie koki, atgādinot tagadējiem studentiem, ka zinību saknes ar katru gadu kļūst aizvien dziļākas un stiprākas. Zem koka saknēm guldītā kapsula ir attiecīgā laika liecība, un tajā vienmēr uzsvērts lepnums par savu augstskolu, apņemšanās labi mācīties, augstu turēt savas augstskolas godu un izteikta cerība, ka iestādītais koks aicinās kopā studiju biedru satikšanās reizēs. Savukārt 2012. gadā studenti aizsāka jaunu tradīciju – Akadēmiskā ceļa bruģēšanu, turpinot nest iepriekšējo simbolisko vēstījumu. Ik gadu pils gājēju celiņā tiek guldīta 30x30 cm liela bruģakmens plāksne ar gada skaitli.

  AZEMITOLOGA SVĒTKI

Ar gandarījumu un gavilēm par pievienošanos LBTU studentu saimei vēl krāšņāki par rudens iekrāsotajiem koku galiem Jelgavas pils pagalmā oktobra ieskaņā sabirst visu LBTU fakultāšu studenti.

Azemitologa svētki apliecina piederību, mīlestību un uzticību vietai, cilvēkiem un tradīcijām – kopā radītām, veidotām un koptām. Tālajā 1968. gada rudenī toreizējos pirmkursniekus pirmo reizi uzrunāja viņa ekselence, mūsu augstskolas patrons – Azemitologs. Kopš tā laika ik gadus LBTU visu specialitāšu simbols – zinību vīrs Azemitologs - sveic mūsu universitātes pirmā kursa studentus, ieskaitot tos lielajā studentu saimē. Tie ir svētki studentijai, vienotībai, gudrībai, asprātībai un jautrībai. Azemitologa svētki ir mūsu Alma Mater piederības, patriotisma, draudzības, lepnuma un prieka svētki.

Pasākums sākas ar pirmkursnieku ienākšanu Jelgavas pils pagalmā, bet pēc tam seko Azemitologa ierašanās, pirmkursnieku uzrunāšana un sākas svētki – pirmkursnieku sagatavotie priekšnesumi ar moto, kas katru gadu ir mainīgs. 

  ATVĒRTO DURVJU DIENAS FESTIVĀLS "SAJŪTI #LABITEU"

Atvērto durvju dienas festivāls "Sajūti #LaBiTeU", ko organizē Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (LBTU), ir īpaša iespēja visiem topošajiem studentiem jau maijā iepazīt universitāti, tās piedāvātos studiju virzienus, kā arī piedalīties dažādās izzinošās un izklaidējošās aktivitātēs. Festivāls ir paredzēts ikvienam interesentam jebkurā vecumā, kurš plāno savu profesionālo karjeru.

Tā laikā Jelgavas pils pagalmā ir iespēja izzināt biozinātņu, inženierzinātņu un sociālo zinātņu jomas, piedalīties konkursos un meistarklasēs, satiekot universitātes studentus un mācībspēkus un uzdodot savus jautājumus speciālistiem. Tie studētgribētāji, kuri vēlas satikt fakultāšu pārstāvjus, to var izdarīt pie fakultāšu stendiem pils pagalmā. Turklāt tie, kuriem ir neskaidri jautājumi par uzņemšanu, nepieciešamajiem dokumentiem, konkursa ballēm un eksāmeniem, var izmantot uzņemšanas speciālista konsultācijas. 

  LBTU DALĪBA IZSTĀDĒ "SKOLA"

Rīgā, Ķīpsalā ik gadu norisinās ikgadējā izglītības izstāde "Skola", kurā ir iespēja uzzināt sev interesējošu informāciju par katru no LBTU studiju programmām, satikties ar universitātes vēstnešiem, kuri jau studē Jelgavā, un noskaidrot visu, kas saistīts ar uzņemšanas procesu.

  AKCIJA "VIDUSSKOLĒNS – STUDENTA SEKOTĀJS"

Tradicionāli pavasara semestrī vidusskolēni aicināti iesaistīties LBTU rīkotajā akcijā "Vidusskolēns – studenta sekotājs", lai klātienē iepazītos ar studiju vidi, mācībspēkiem un studentu sadzīvi. Vidusskolēni varēs apmeklē lekcijas un praktiskās nodarbības, apskatīt auditorijas, laboratorijas, studentu viesnīcas un uz vienu dienu kļūst par studentiem.

  STAFETES SKRĒJIENS "LĀPA"

Iesākot patriotisma godināšanas mēneša pasākumus universitātē, katru gadu tiek organizēts stafetes skrējiens "Lāpa". Šī ir vēsturiska tradīcija, ko 1971. gada 17. novembrī dibināja LBTU mācībspēks Edvīns Feldmanis un mūsdienās turpina LBTU Sporta centrs ar sportiskākajiem un ātrākajiem studentiem. Stafetes ideja ir godināt universitātes un Latvijas patriotiskos cilvēkus.

Stafetes skrējiena distance sākas un noslēdzas Jelgavas pils pagalma vidū un veido apli ap Jelgavas pils Rietumu spārnu. Stafetes skrējienā katrs dalībnieks, turot rokā ieslēgtu gaismas lukturīti, veic vienu apli, ievērojot ar lentēm un konusiem iezīmēto distanci. Iezīmētajā stafetes maiņas koridorā, nākamajam dalībniekam jānodod "stafetes lukturītis". 

  STAFETE "... PA JELGAVU KĀDS STUDENTS KLĪST"

Pirmkursnieku skrējiens "... pa Jelgavu kāds students klīst" pirmo reizi tika organizēts 2013. gada 18. septembrī par godu LBTU 150 gadu jubilejai. Skrējienā piedalās visu fakultāšu pirmkursnieki, veidojot fakultāšu komandas. Katru fakultāti pārstāv trīs jaunieši un trīs jaunietes, kuri "studenta formā" – ar žaketi, lietussargu un grāmatu rokās - šķērso Mītavas tiltu no Pasta salas, finišējot pie skulptūras "Jelgavas students". Viens komandas dalībnieks stafetes laikā veic aptuveni 150 m garu stafetes posmu.

Skrējiena ideja veidota, iedvesmojoties no skulptūras "Jelgavas students", kas tika atklāta 2013. gada 2. septembrī Jelgavā pie Mītavas tilta. Tās tēlnieks Kārlis Īle atainojis studentu ar žaketi, lietussargu un grāmatu rokās. 2,25 metrus augstā skulptūra veidota no bronzas, tā sver aptuveni 450 kg. Tēlainais Jelgavas students iemūžināts, ejot pa peļķēm, kas veidotas no tērauda, bet pa lietussargu tek ūdens. Pats mākslinieks "Jelgavas studentam" devis vārdu Jēkabs Ceriņš. Studenta lietussarga rokturim ir īpašs spēks – jāievēlas vēlēšanās un jāpieskaras rokturim, tad tā piepildīsies.

  LBTU FAKULTĀŠU DIENAS

Katru gadu aprīlī, laikā pirms pavasara semestra eksāmeniem, ieskaitēm un diplomdarbu aizstāvēšanām, lbtu Fakultātēs norisinās fakultāšu dienas, kad studējošie apliecina vienotību, kopības izjūtu un piederību savai fakultātei un nozarei. Ne viena vien studentu paaudze ir izaugusi ar putru, mehu, mežu, agronomu un citu dienu svinēšanas tradīcijām, ko absolventi atceras vēl ilgi pēc augstākās izglītības diploma iegūšanas. 

  ZINĀTNIEKU NAKTS

Septembra izskaņā LBTU aicina doties aizraujošā Eiropas Zinātnieku nakts ceļojumā, kurā universitātes pētnieki demonstrē inovatīvu atklājumus, kā arī dalās ar lielākiem un mazākiem zinātnes noslēpumiem. Apmeklētājiem ir iespēja viesoties dažādās vietās Jelgavā, lai apskatītu laboratorijas jeb vietas, kur top zinātne, kā arī pašiem radīt un atstāt savu nospiedumu zinātnē, piedaloties eksperimentos. 

  STUDENTU SVĒTKU KONCERTS PAR GODU LATVIJAS DZIMŠANAS DIENAI

Atzīmējot Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienu, LBTU Aulā svētkus ieskandina universitātes mākslinieciskie kolektīvi, aicinot uz Studentu svētku koncertu. Tradicionāli koncertā piedalās LBTU sieviešu koris "Liepa", vīru koris "Ozols", tautas deju ansamblis "Kalve", vidējās paaudzes deju kolektīvs "Kalve" un LBTU Studentu teātris.

  SVECĪŠU IEDEGŠANA JELGAVAS PILS PARKĀ

18. novembra vakarā aicinām ikvienu piedalīties Jelgavas pils parka izgaismošanā, turpinot akciju "LBTU Akadēmiskā ceļa izgaismošana". Akcijas laikā katrs var novietot savu atnesto sveci klāt kādam ornamentam vai veidot pats savu, satikties pie svecīšu gaismas un svinēt Latvijas dzimšanas dienu kopā. Skanot latviešu skaistākajām un sirsnīgākajām dziesmām, izgaismot Jelgavas pils parku ar jaunām sveču liesmiņām varēs visa vakara garumā.

  LBTU DARBINIEKU UN STUDENTU ZIEMASSVĒTKU TIRDZIŅŠ

Līdz ar egļu zaļuma un svecīšu gaišuma ienākšanu Jelgavas pilī, decembrī norisināsies LBTU Ziemassvētku tirdziņš, kas ik gadu pārsteidz ar unikāliem darinājumiem un garšīgiem produktiem.

Vītņu kāpņu foajē savus ražojumus piedāvā čaklie rokdarbnieki, amatnieki, saimnieces un saimnieki jeb mūsu universitātes studenti un darbinieki, kuri brīvajā laikā veido mazus brīnumus, ieliekot savu sirds siltumu. Ikviens apmeklētājs atradīs īpašas Ziemassvētku dāvanas gan ģimenes locekļiem, radiem, draugiem un kolēģiem, gan paši sev.

  ZIEMASSVĒTKU BALLE JELGAVAS PILĪ

Ik gadu decembrī LBTU Aulas durvis veras polonēzei, kurā vienojas mūsu augstskolas studenti, absolventi, mācībspēki, studentu korporācijas un viesi no visas Latvijas. Prestižajā ballē Jelgavas pilī svinīgi un ar pietāti savīta pagātne un tagadne, un balles viesi, pils sveču gaismas un noslēpumainās romantikas apņemti, kļūst par galminiekiem - brīnišķi starojošām princesēm un galantiem prinčiem. Prieku košu sajūtu gammā šajā ballē bauda ap tūkstoš viesu.

Šajā naktī Jelgavas pilī saplūst tagadne ar senlaikiem, balles viesi var smelties spēku un iedvesmu rītdienai. Lielākā baroka stila pils Baltijā uz vienu brīnumainu nakti uzplaukst īstā spozmē. Piesātinātos nakts notikumus pils trīs stāvos papildina balles dejas, koncerti, spēles, atrakcijas, laimes liešana, vairākas kafejnīcas un dažādas radošās darbnīcas.

  LBTU STUDĒJOŠO PAŠPĀRVALDES "GADA BALVA"

"Gada balva" ir LBTU Studējošo pašpārvaldes 2005. gadā dibināta tradīcija, kas godina un izceļ ar universitāti saistītas personas, struktūrvienības un notikumus, kas gada laikā devuši būtisku ieguldījumu universitātes un studējošo labā. LBTU "Gada balvas" pasniegšanas ceremonija ir sirsnīgs pasākums, kas vieno studējošos un darbiniekus.

  KORU KONCERTS "DZIESMU SVĒTKI METEŅOS"

Koru koncerts "Dziesmu svētki Meteņos", kurā pasākuma namatēvs un Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU)  vīru kora "Ozols" diriģents Guntis Galiņš uzņem vīru, sieviešu un jauktos korus no visas Latvijas. Meteņi tradicionāli iezīmē pavasara sākumu un ideja par šādiem svētkiem LBTU aizsākusies 2016. gadā. 

  SADANČA KONCERTS "POLKA PILĪ" - TDA "KALVE" UN VIŅU DRAUGI

LBTU tautas deju ansamblis "Kalve" kopā ar draugiem no vairākām Latvijas pilsētām aicina uz tradicionālo sadraudzības koncertu "Polka pilī", kas ik gadu norisinās pavasarī. "Polka pilī" mērķis ir ik gadu tikties ne tikai, lai dalītos dejas priekā un godātu deju tradīcijas, bet arī iepazīstinātu jelgavniekus un pilsētas viesus ar Baltijas lielāko baroka pērli - Jelgavas pili.

  STARPTAUTISKAS KONFERENCES LBTU

Ik gadu maijā LBTU Jelgavā gan klātienē, gan tiešsaistē pulcējas Latvijas un ārvalstu zinātniekus, nozaru speciālistus un politikas veidotājus, kuri dalās jaunākajās pētījumu atziņām un diskutē par turpmāk veicamajām aktivitātēm ekonomikā, sabiedrības un personības attīstībā, izglītībā, pārtikas zinātnē, lauku attīstībā un inženierzinātnēs vairāku starptautisko konferenču ietvaros.

  ZINĀTŅU DOKTORU GODINĀŠANA

Ziemas Saulgriežu laikā svinīgajā LBTU Konventa sēdē tiek godināti jaunie zinātņu doktori un viņu promocijas darbu vadītāji. Jauno zinātņu doktoru godināšana simbolizē doktora studiju un augstākā zinātniskā grāda iegūšanas svinīgu noslēgumu. LBTU vadība  doktora grāda ieguvējiem pasniedz apliecinājumu par doktora grāda iegūšanu un LBTU zinātņu doktora šalli, kas apliecina jaunā zinātnieka statusu.