Pārlekt uz galveno saturu

Simbolika

LBTU emblēma

Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) emblēma

Emblēma veidota balstoties uz vēsturisko universitātes heraldisko simbolu - noslēgtu "U" burta formu divās krāsās. Tumši zaļā krāsa emblēmā simbolizē Latvijas laukus un mežus un zelta krāsa simbolizē augstākos sasniegumus un vērtības. Emblēmu veido trīs daļas: emblēmas augšdaļa, vidusdaļa un tās ārējais ietvars.

Augšdaļā izvietota latviešu rakstu zīme "Ozoliņš" ar četriem slīpajiem krustiem zelta krāsā, kas simbolizē pasaules sākotni un pamatni. Latviešu tautas folklorā šī zīme simboliski savieno debesis ar pazemes ūdeni, bet emblēmā tā ar krustu līniju pagarinājumiem grafiski vieno emblēmas vidusdaļu un ārējo ietvaru, veidojot noslēgtu veselumu.

Emblēmas vidusdaļā izvietots "U" burts. Grafiski kreisā "U" burta malā izvietotas ģeometriskas četrstūra figūras graudu vārpas veidolā, bet labajā malā šīs ģeometriskās figūras veido egles formu. "U" burta vidū izvietots zobrats, no kura iziet augšupejošas līnijas ar apļveida noslēgumiem.

Simboliski "U" burta malas, apakšdaļa un vidus ataino trīs universitātes specializācijas virzienus – biozinātnes raksturo vārpas un egles elementi, inženierzinātnes – zobrata un mikroshēmu elementi, bet sociālās zinātnes – liektā “U” burta apakšdaļa. Sociālās zinātnes vieno un atbalsta abus pārējos universitātes darbības virzienus, veidojot sinerģiju starp trijām zinātņu nozarēm. Emblēmā saglabātie vārpas un egles elementi simbolizē universitātes saknes un pirmsākumus, kad tajā bija tikai divas fakultātes - Lauksaimniecības un Mežsaimniecības.

Emblēmas ārējo ietvaru veido noslēgta divu zaļu līniju josla "U" burta formā, kas augšdaļā savienojas ar četru slīpo krustu zīmi Ozoliņu. Starp abām zaļajām līnijām emblēmas apakšdaļā izvietots universitātes nosaukums “Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte”.

Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes darbība izglītībā un pētniecībā vērsta uz dabas resursu ilgtspējīgu izmantošanu, līdz ar to universitātes grafiskajā identitātē atainoti dabas resursu simboli un tiem raksturīgās krāsas.

Emblēma tiek lietota LBTU dokumentācijā, diplomos, LBTU karogā.

Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) himna

Komponists - Jēkabs Mediņš, vārdi - Vilis Plūdons

Mēs mīlam tevi, zeme dārgā, svētā,
Ko mūsu brāļi brīvoja.
Mēs mīlam tevi, klusā lauku sēta,
Kur mūsu senči dzīvoja.

Mēs būsim čakli, lai, tu zeme, kļūtu
kā Dieva dārzs daiļdarināts.
Mēs būsim stipri, lai tev’ neiegūtu,
kam tevi iegūt kāro prāts.

Mēs mīlam tevi, zeme dārgā, svētā,
Ko mūsu brāļi brīvoja.
Mēs mīlam tevi, klusā lauku sēta,
Kur mūsu senči dzīvoja.

Himnu 1940. gadā sarakstījis un Jelgavas Lauksaimniecības akadēmijai veltījis komponists un diriģents Jēkabs Mediņš.

Himna ierakstīta divās versijās – viena, kurā dzied LBTU vīru koris "Ozols" (diriģents Guntis Galiņš), un otra, kurā apvienojušās kora "Ozols", sieviešu kora "Liepa" (diriģente Inta Zakenfelde) un jauktā kora "Riti" (diriģente Sarma Rudzutaka) balsis. Tomēr būtiski, ka J. Mediņš skaņdarbu jau sākotnēji iecerējis kā vīru kora dziesmu.

Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) logotipsLogo

LBTU logotips ir atvasinājums no emblēmas. Logotips ir tikai maza sastāvdaļa LBTU identitātē, bet vienlaikus - visatpazīstamākā. Arī logotipā ir atspoguļoti universitātes trīs prioritārie specializācijas virzieni - biozinātnes, inženierzinātnes un sociālās zinātnes. 

Logotips tiek lietots svētku, prezentāciju, sporta pasākumu, iestāžu noformējumā, LBTU zinātnisko, tehnisko sasniegumu, ražotās produkcijas reklamēšanā, zinātnisko un mācību metodisko, kā arī informatīvo izdevumu un vizītkaršu noformējumā.