Latvijas pētniecības datu kuratori piedalās apmācībās Edinburgā
No 7. līdz 16. aprīlim Edinburgā, Skotijā, Latvijas datu kuratori piedalījās intensīvās datu kuratoru apmācībās, kuras nodrošināja Digital Curation Centre (DCC) – pasaulē viens no vadošajiem datu kuratoru ekspertīzes centriem ar plašu starptautisku pieredzi pētniecības datu pārvaldības, prasmju un kompetenču attīstībā.
Apmācībās piedalījās datu kuratori no Rīgas Stradiņa universitātes, Rīgas Tehniskās universitātes, Latvijas Universitātes, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes, Centrālās statistikas pārvaldes un Augstākās izglītības un zinātnes IT koplietošanas pakalpojumu centra.
Apmācību laikā dalībnieki padziļināti apguva pētniecības datu pārvaldību pilnā pētniecības ciklā, lai varētu nodrošināt drošu, kvalitatīvu, regulējumam un prasībām, un FAIR principiem (FAIR principi nodrošina, ka pētniecības dati ir atrodami, pieejami, sadarbspējīgi un atkārtoti izmantojami) atbilstošu darbu ar datiem. Tika apskatīti arī pētniecības datu pārvaldībā aktuāli temati:
- atvērtās zinātnes un pētniecības datu atvērtības pamatprincipi;
- pētniecības datu pārvaldības ētiskie aspekti, to aizsardzība un sensitīvo datu apstrādes nianses;
- pētniecības datu pārvaldības plāna izstrāde un DMPonline rīka lietošana;
- pētniecības datu glabāšana, koplietošana un licencēšana;
- pētniecības datu repozitoriji un to izvēle;
- pētniecības datu pārvaldības pakalpojumu izveide, pilnveidošana organizācijās un citi.
Apmācību dalībniekiem bija arī jāveic praktiski uzdevumi, jāanalizē dažādu iestāžu prakses un jārisina konkrēti problēmu gadījumi, ar kuriem datu kuratori saskaras ikdienas darbā. DCC eksperti dāsni dalījās ar vairāk nekā 20 gados uzkrāto praktisko pieredzi un zināšanām.
Apmācību laikā tika ne tikai apgūtas vērtīgas zināšanas, bet arī stiprināta kuratoru savstarpējā sadarbība, kas efektīvi ļaus koordinēt pētniecības datu pārvaldības iniciatīvas Latvijā. Šī pieredze kalpo kā būtisks solis ceļā uz pasaules labākajām praksēm atbilstošu un vienotu pētniecības datu pārvaldību, kā arī palīdzēs institūcijām pielāgoties mūsdienu starptautiskajām prasībām.
Šīs apmācības ir daļa no projekta, kura mērķi ir uzlabot pētniecības datu pārvaldības prasmes Latvijas augstākās izglītības un pētniecības iestādēs un pilnveidot pētniecības datu pārvaldības praksi. Projekta ietvaros tiek veidots Latvijas Nacionālais pētniecības datu repozitorijs DataverseLV, kas atbilst FAIR principiem un tiek plānots integrēt Eiropas Atvērtās zinātnes mākonī (EOSC). Tāpat ir izveidots sadarbības tīkls Latvijas pētniecības datu pārvaldības speciālistiem (datu kuratoriem), nodrošinot šiem ekspertiem nepieciešamās apmācības un zināšanas labās prakses ieviešanai Latvijā.
Projekts "Atbalsts atvērtās zinātnes ieviešanai praksē, kā arī izveidoti risinājumi zinātnes datu koplietošanai un dalībai ES atvērtajā zinātnes mākonī" (Nr. 2.1.3.1.i.0/2/23/I/CFLA/002) tiek īstenots ar Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda atbalstu. Tā kopējais finansējums ir 3 575 279,40 EUR, no kura Atveseļošanas fonda finansējums ir 3 444 000,00 EUR un valsts budžeta finansējums 131 279,30 EUR.
