Pārlekt uz galveno saturu

LBTU atklāta ceļojošā izstāde "Zinātne Latvijai 2025"

Attēla autors: No LLU arhīva

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) veidotā ceļojošā izstāde "Zinātne Latvijai 2025" sniedz unikālu iespēju iepazīt 12 Latvijas zinātnes izcilības un viņu devumu sabiedrības un pētniecības attīstībā. Līdz 31. maijam šī daudzveidīgā ekspozīcija ir aplūkojama Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē (LBTU) pie Vītņu kāpnēm.

Divpadsmit zinātnes izcilības, pārstāvot 12 vadošās Latvijas zinātniskās institūcijas, apliecina Latvijas zinātnes spēku un daudzveidību Eiropas Pētniecības telpā. Sadarbībā ar zinātnes komunikācijas platformu researchLatvia kalendārs un izstāde "Zinātnei Latvijai 2025" atspoguļo Latvijas zinātnieku pētītos jautājumus, kas ietekmē mūsu sabiedrību, vidi un kultūru. Maijā īpaša uzmanība tiek pievērsta LBTU ieguldījumam pētniecībā un tās nozīmei zinātnes attīstībā, aicinot iepazīt Meža un vides zinātņu fakultātes (MVZF) asociēto tenūrprofesori, Ph. D. Rūtu Ozolu - Davidāni.  

No 2024. gada rudens Rūta ir Ainavu arhitektūras un vides inženierijas institūta asociētā tenūrprofesore, pirms tam - vadošā pētniece, projektu vadītāja un pasniedzēja Latvijas Universitātes Vides zinātnes nodaļā. Zinātnieci vienmēr ir interesējusi ūdens izpēte, notekūdeņu attīrīšana, kam padziļināti pievērsusies savos pētījumos. LBTU kopā ar kolēģiem strādā pie ūdeņu aizsardzības, notekūdeņu attīrīšanas, augsnes attīrīšanas jautājumiem, izmantojot dabā balstītus risinājumus - fitoremediāciju un mākslīgos mitrājus.

Kopīgi ar stāstu par Ph. D. Rūtu Ozolu - Davidāni kalendārs ļauj iepazīt arī Dr. phil. Raivi Bičevski (Latvijas Universitāte), Dr. sc. ing. Sergeju Gaidukovu (Rīgas Tehniskā universitāte), Dr. biol. Renāti Ranku (Rīgas Stradiņa universitāte), Dr. art. Diānu Zandbergu (Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija), Art. D. Ansi Rozentālu (Latvijas Mākslas akadēmija) un Ph. D. Baibu Tjarvi (Latvijas Kultūras akadēmija), Dr. sc. pol. Tomu Rostoku (Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija), Mg. sc. comp. Karinu Šķirmanti  (Ventspils Augstskola) un Ph. D. Oskaru Javu (Vidzemes Augstskola), Dr. biol. Artūru Škuti (Daugavpils Universitāte) un Mg. art., Mg. soc. Dagniju Baltiņu (Latvijas Nacionālā bibliotēka).

Katrs no zinātniekiem pārstāv savu unikālo pētniecības jomu, tostarp horeomuzikoloģiju, valsts aizsardzību un drošību, farmakoģenētiku, reto un aizsargājamo sugu aizsardzību, ūdenstilpju aizaugšanas samazināšanu, komētu un to aktivitātes pētniecību, mākslas zinātni, imitējošo modelēšanu, modernās sabiedrības iekšējo loģiku no filozofijas skatījuma, kultūru, kā arī grāmatniecību, bibliotēkzinātnes un rakstītā vārda vēsturi.  

Mūsdienu zinātne iedvesmo, pārsteidz un veido zināšanu sabiedrību! Lai Gaismas pils, Latvijas zinātnes, mākslu un kultūras, kā arī lietišķo zinātņu universitāšu un augstskolu sniegums turpina mūs visus iedvesmot – meklēt, radīt un augt! 

Zinātnes kalendārs ir izstrādāts IZM realizētā ERAF projekta Nr. 1.1.1.1/1/24/I/001 "Efektīvāka un viedāka Latvijas zinātnes politikas ieviešana un vadība" ietvaros. Izstrādātāji: SIA "Entuziasti Digital", tostarp Mārtiņš Pavasaris, video režisors Kristaps Mozgirs un fotogrāfs Mārtiņš Goldbergs, piedaloties researchLatvia radošajai komandai.

Pievienots 06/05/2025