Pārlekt uz galveno saturu

Promocijas darbā izvērtē ziedojumu piesaistes tendences valsts dibinātājās augstskolās Latvijā

Attēla autors: No LLU arhīva

9. maijā Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātē promocijas darbu "Ziedojumu piesaistes tendences valsts dibinātājās augstskolās Latvijā" aizstāvēja Laila Kundziņa (ORCID: https://orcid.org/0000-0002-0121-8971) un ieguva zinātnes doktora grādu zinātnes doktore (Ph. D.) sociālajās zinātnēs. 

Promocijas darba mērķis ir izvērtēt starptautisko pieredzi, ziedojumu piesaistes tendences valsts dibinātajās augstskolās Latvijā un noteikt scenāriju, kuram piemīt pozitīva dinamika uz ziedojumu piesaistes tendencēm valsts dibinātajās augstskolās, lai uzlabotu ziedojumu piesaisti.

Kā stāsta jaunā zinātniece L. Kundziņa: "Filantropijai ir sena vēsture – tās attīstība aizsākusies senajā Romā jau ap 70. – 80. g. p. m. ē. Kopš tā laika vārds “mecenāts” kļuvis par sugas vārdu un tiek aktīvi lietots, lai ar šo terminu apzīmētu personas, kas brīvprātīgi nodarbojas ar zinātnes, mākslas un izglītības materiālo atbalstu. Savukārt latviešu filantropijas pirmsākumi meklējami 19. gs. vidū, kad Latvija iekarojumu rezultātā bija iekļauta cariskajā Krievijā. Filantropiskās tendences veicināja jaunlatviešu kustība un Rīgas Latviešu biedrības (RLB) dibināšana 1868. gadā."

Tāpat viņa papildina: "Universitātes / augstskolas 21. gadsimta sākumā gūst vēl nebijušas iespējas, saņemot valsts un dažādu Eiropas grantu finansējumu, tomēr tā piesaistei jāatrod papildu finansējums no mecenātiem – privātpersonām un uzņēmumiem, lai varētu konkurēt pasaules tirgū un pierādīt savu konkurētspēju arī nacionālajā līmenī. Tāpēc ir svarīgi paplašināt privātā sektora iesaisti universitāšu attīstībā, un tas ir filantropijas uzdevums: sekmēt privāto un uzņēmumu ziedojumu skaita un apjoma palielināšanos. Lai to paveiktu, jāizzina esošo un potenciālo mecenātu identitāte. Mecenātu identitātei un motivācijai veltītie pētījumi sniedz stratēģiski svarīgas atziņas, kas ļauj uzlabot ziedojumu vākšanas praksi un stiprina ziedošanas kultūras pamatus. Augstskolu filantropijas organizācijās speciālistu, kas atbildīgi par ziedojumu piesaisti un sadarbību ar esošajiem un potenciālajiem atbalstītājiem, darbs nozīmē arī zināšanas un prasmes, lai varētu pilnvērtīgi uzturēt attiecības ar esošajiem un potenciālajiem mecenātiem. Absolventi ir vērtīgākā ziedojumu piesaistes mērķauditorija augstskolu atbalsta jomā, tāpēc svarīgi ir jau studiju gados izveidot piederības sajūtu un turpināt uzturēt ciešu saikni ar absolventiem, informējot viņus par iespējām iesaistīties augstskolas dzīvē dažādos veidos."

Lai sasniegtu promocijas darbā izvirzīto mērķi, tika izstrādāti un risināti vairāki uzdevumi: izpētīti augstskolu filantropijas organizāciju darbības vēsturiskie un teorētiskie aspektus, kā arī ziedojumu piesaistes tendences Latvijā un pasaulē, veltot pastiprinātu vērību laika periodam no 2011. gada līdz 2022. gadam, izpētīti normatīvie akti, kas nosaka darbības principus, ierobežojumus valsts dibinātajām augstskolu filantropijas organizācijām ar sabiedriskā labuma statusu, kā arī analizētas ziedojumu piesaistes teorijas, kā arī noslēgumā tika piedāvāti scenāriji valsts dibināto augstskolu filantropijas organizācijām, izstrādājot rekomendācijas ziedojumu piesaistes sekmēšanai Latvijā valsts dibinātajās augstskolās.

Promocijas darba zinātniskā vadītāja: LBTU Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātes profesore, Dr.habil.oec. Baiba Rivža (ORCID: https://orcid.org/0000-0002-8719-3102).

Saskaņā ar vienošanos ar autoru pēc aizstāvēšanas darbs būs pieejams tikai LBTU tīklā. Adrese (saite) uz promocijas darbu mainīsies.

Pievienots 10/05/2025