Pārlekt uz galveno saturu

Izstāde "Zinātne Latvijai 2023" apskatāma Jelgavā – Latvijas un Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē

Attēla autors: No LLU arhīva

Izglītības un zinātnes ministrijas veidotā izstāde "Zinātne Latvijai 2023", kas vēsta par divpadsmit Latvijas un diasporas pētniekiem un pētniecēm no dažādām zinātnes jomām, līdz 6. oktobrim apskatāma Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) Aulas foajē (2. stāvs, Lielā iela 2, Jelgava). 

"Izstāde "Zinātne Latvijai 2023" LBTU norisinās zīmīgā laikā, kad svinēsim Eiropas Zinātnieku nakti (29. septembrī). Tā ļauj sabiedrībai tuvāk iepazīt pētniekus, ar kuru devumu Latvijā lepojamies, un iedvesmo jauniešus izvēlēties karjeru zinātnē. Ik gadu pie mums Zinātnieku naktī viesojas vairāki simti interesentu, un šogad viņiem būs īpaša iespēja aplūkot ne vien mūsu universitātes zinātnieku veikumu, bet ar izstādes palīdzību ielūkoties citu Latvijas zinātnieku darbos. Esam pagodināti, ka šogad izstādē LBTU pārstāv profesore Līga Kovaļčuka no Veterinārmedicīnas fakultātes. Viņas zināšanas veterinārajā oftalmoloģijā ir unikālas ne vien Latvijas, bet arī starptautiskā līmenī. Izstāde atklāj daudzus sabiedrības acij neredzamus dārgakmeņus, kas ir mums tepat līdzās, un Līga ir viena no tiem," atklāj LBTU rektore, profesore Irina Pilvere.

Līga Kovaļčuka ir LBTU Veterinārmedicīnas fakultātes Klīniskā institūta profesore un vadošā pētniece. Viņas pētnieciskās un akadēmiskās intereses saistītas ar ļoti specifisko, sarežģīto un vienlaikus tik daudzveidīgo veterinārās oftalmoloģijas jomu, kā arī veterināro farmakoloģiju. "Tas ir tāds "žonglēšanas" darbs starp dzīvību un nāvi, bet vienlaicīgi arī "žonglēšana" starp zināšanām, prasmēm, roku veiklību, radošumu. (..) Lielais mērķis mums visiem veterinārārstiem ir nepārtraukti attīstīties, mācīties kaut ko jaunu, lai mēs vairāk un vairāk varam palīdzēt dzīvniekiem, cilvēkiem, saimniekiem – lai viņu ģimenēs būtu priecīgāk un lai dzīvnieki būtu laimīgāki," stāsta Līga Kovaļčuka.

Izglītības un zinātnes ministrija jau sesto gadu ir izveidojusi "Zinātne Latvijai" kalendāru un izstādi, kas vēsta par divpadsmit Latvijas un diasporas zinātniekiem un zinātniecēm no dažādām paaudzēm, zinātnes nozarēm un zinātniskajām institūcijām, tādējādi parādot Latvijas zinātnes spēku un daudzveidību,  informē Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas nodaļa. 

Kalendāra un izstādes atklāšana notika 6. janvārī Āgenskalna tirgū, savukārt marta beigās izstāde sāka savu ceļu pa Latviju, viesojoties Rīgas Stradiņa universitātē, Rīgas Tehniskajā universitātē, Valmieras Integrētajā bibliotēkā un Latvijas Universitātē. Izstādē var ne tikai aplūkot zinātnieku portretus, bet arī ar QR koda palīdzību savā viedtālrunī vai citā mobilajā ierīcē noskatīties trīs minūšu garu video stāstu par katru no pētniekiem un tādējādi tuvāk iepazīt gan pašu zinātnieku, gan viņa pārstāvēto zinātnes nozari. Līdz gada beigām izstādi būs iespējams apskatīt dažādās Latvijas augstskolās, zinātniskajās institūcijās un citās sabiedriskajās vietās.

Zinātnieki, par kuriem var uzzināt izstādē:

 • Ph. D. Anna Kļučņika (molekulārās bioloģijas zinātniece Lielbritānijas uzņēmumā "Laverock Therapeutics")
 • Dr. biol. Jānis Stāvusis (ģenētiķis, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pētnieks)
 • Mg. phys. Kristaps Paļskis (Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un Latvijas Universitātes (LU) studiju programmas "Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas" doktorantūras students, Eiropas kodolpētījumu organizācijas CERN pētnieks)
 • Dr. philol. Zita Kārkla (literatūrzinātniece un kritiķe, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētniece)
 • Dr. med. vet. Līga Kovaļčuka (Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Veterinārmedicīnas fakultātes Klīniskā institūta profesore un vadošā pētniece)
 • Mg. sc. biol. Ēriks Krūze (Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta "BIOR" pētnieks)
 • Mg. sc. ing. Anda Barkāne (RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Polimērmateriālu institūta pētniece un doktorante)
 • Kārlis Rācenis (Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Nefroloģijas centra ārsts – internists, Rīgas Stradiņa universitātes Militārās medicīnas pētījumu un studiju centra doktorants un pētnieks)
 • Dr. sc. ing. Inese Vārna (LU Ģeodēzijas un ģeoinformātikas institūta vadošā pētniece)
 • Dr. phys. Aleksejs Zolotarjovs (LU Cietvielu fizikas institūta vadošais pētnieks, Optisko materiālu laboratorijas vadītājs)
 • Dr. sc. ing. Linda Lancere (Vidzemes Augstskolas Sociotehnisko sistēmu inženierijas institūta Virtuālās un papildinātās realitātes laboratorijas pētniece)
 • DMA Krists Auznieks (docētājs Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra rezidējošais komponists)

Izstāde "Zinātne Latvijai 2023" tapusi IZM īstenotā projekta “Integrētie nacionālā līmeņa pasākumi Latvijas pētniecības un attīstības interešu pārstāvības stiprināšanai Eiropas pētniecības telpā” ietvaros.

Pievienots 26/09/2023