Pārlekt uz galveno saturu

Ražas svētkos Vecaucē atzīmēs lauksaimniecības augstākās izglītības 160 gadu jubileju

Attēla autors: No LLU arhīva

Tradicionāli novembra pirmajā ceturtdienā, 2. novembrī, no plkst. 14.00 līdz plkst. 17.00 Vecauces pilī norisināsies ikgadējais Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU, iepriekš – LLU) Lauksaimniecības un pārtikas tehnoloģijas fakultātes (LPTF) zinātniskais seminārs "Ražas svētki Vecaucē - 2023: Lauksaimniecības augstākajai izglītībai 160, Latvija dabas stihiju varā". Kā ierasti semināra laikā tiks prezentēti pētījumu rezultāti dažādās lauksaimniecības nozarēs, kā arī apbalvoti izmēģinājumu lauku un laboratoriju skates, kā arī doktorantu konkursa uzvarētāji.

Semināra aizsākumi meklējami laikā, kad no 1957. gada līdz 1960. gadu vidum Agronomijas un Zootehnikas fakultāšu studenti gadu studēja un praktizējās Mācību un pētījumu saimniecībā "Vecauce".. Studenti vasarā bija strādājuši izmēģinājumu laukos, lai iegūtu datus saviem diplomdarbiem, bet rudenī organizēja gan izaudzētās ražas izstādi, gan arī prezentēja sagatavotos plakātus par aktivitātēm Vecaucē, tādējādi aizsāka tradīcija par Ražas svētkiem. Lai gan, kad 1967. gadā studentu rosība "Vecaucē" aprima, jo studiju process pilnā apjomā atsākās Jelgavā, bet pētījumi un prakses – MPS "Jelgava", arī Ražas svētku tradīcija pazuda. Pašā divdesmit pirmā gadsimta sākumā tika lemts, ka vajadzētu seno tradīciju atjaunot.

Ražas svētki atjaunotā versijā kā seminārs pirmo reizi notika 2001. gada 2. novembrī un to organizēja SIA "LBTU MPS "Vecauce"" "Augkopības mācību un izmēģinājumu lauka" tā laika vadītāja Zinta Gaile sadarbībā ar asociēto profesoru Andri Bērziņu un profesoru Daini Lapiņu. Pirmajos "Ražas svētkos" pieņēma lēmumu, ka katru gadu novembra pirmajā ceturtdienā Vecauces pilī organizēs semināru, kas noslēgs dažādās aktivitātes veģetācijas periodā izmēģinājumu laukos. Turklāt tā ir nevis jaunizveidota tradīcija, bet gan seno "Ražas svētku" turpinājums mūsdienās, kur ar "ražu" saprotam arī pētnieciskos rezultātus.

Pasākuma laikā par aktualitātēm un inovācijām lauksaimniecības nozarē diskutēs vairāki jomas pārstāvji.  LPTF dekāne, asociētā profesore Dace Siliņa "Kārtējās pārmaiņas lauksaimniecības augstākās izglītības 160 gadu jubilejas gadā", profesore Biruta Bankina "Augu slimības un bioloģiskā daudzveidība", asociētā profesore Diāna Ruska "CCC Farming projektā iesaistīto saimniecību emisiju novērtējums", docente Arta Kronberga "Pirolizidīna alkoloīdi – draudi un izaicinājumi lauksaimniecībā", profesore Daina Kairiša "Vaislas teķu pārbaudes stacija – no sapņa līdz īstenībai", profesors (Emeritus) Aleksandrs Adamovičs "Inovatīva augsnes auglības uzlabošanas līdzekļa ražošanas tehnoloģija un tā izmantošanas iespējas kūltūraugu sējumos un kokaudzēs". Tāpat klātesošie varēs apskatīt un izteikt savu vērtējumu par dalībnieku stenda referātiem.

Interesenti līdz 27. oktobrim aicināti pieteikt dalību semināram Lauksaimniecības un pārtikas tehnoloģijas fakultātes dekanātā (Jelgavas pils, 234. telpa) vai pa tālruņa numuriem: 63005679 (300), 25448599, vai rakstīt e-pastā: zinta.gaile@lbtu.lv.

Pielikums Izmērs
Semināra programma 309.41 KB
Pievienots 26/10/2023