Pārlekt uz galveno saturu

Notiks seminārs par tālizpētes tehnoloģiju pielietojumu augļu dārzos

Attēla autors: No LLU arhīva

Tālizpētes un lāzerskenēšanas tehnoloģijas ir pietiekoši pieejamas ikvienam lietotājam, taču to izmantošana augļu dārzu novērtēšanai ir diezgan jauns darbības virziens Latvijā un kaimiņvalstīs. Lai iepazīstinātu plašāku sabiedrību ar šo tehnoloģiju pielietošanu un iespējām, 15. maijā no plkst. 10.00 notiks projekta "Tālizpētes tehnoloģiju pielietojums augļu dārzu novērtēšanai" noslēguma seminārs. Semināru var apmeklēt gan Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Meža un vides zinātņu fakultātē (LBTU MVZF, Akadēmijas iela 19, 902. telpa), gan pievienoties tiešsaistes platformā "Zoom".

Īstenotā projekta mērķis ir attīstīt tālizpētes izmantošanu augļudārza novērtēšanā un izmantot gan ortofotogrāfiju, gan lāzerskanēšanu. Mērījumus veicot atkārtoti vairākas reizes sezonā, tika uzkrāts datu apjoms, kur var analizēt arī izmaiņas laika griezumā, kas dod iespēju ar mazāku resursa ieguldījumu iegūt labākas ražas, paaugstinot vietējo ražotāju konkurētspēju.

Plkst. 10.00 plānota semināra atklāšana ar Meža un vides zinātņu fakultātes (MVZF) dekāna, profesora Linards Siseņa un projekta zinātniskās vadītājas, profesores Vivitas Puķītes uzrunām, bet pēc tam sekos vairāki stāstījumu par projekta laikā paveikto.

Ar ziņojumiem uzstāsties projekta zinātniskā vadītāja Vivita Puķīte "Projekta "Tālizpētes tehnoloģiju pielietošana augļu dārzu novērtēšana" mērķi, uzdevumi un sadarbības partneri", projekta pētniece, LBTU pasniedzēja Jolanta Luksa "Augļu dārzu zemes kvalitatīvā novērtēšana", projekta vadošais pētnieks, LBTU profesors Armands Celms "Ģeodēziskā tīkla izveidošana mērījumiem augļu dārzos", SIA "GeoDevelopment" valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Rutkovskis "Tālizpētes metožu pielietošana augļu dārzu ģeotelpisko datu iegūšanai", projekta zinātniskā asistente, LBTU pasniedzēja Vita Celmiņa "Ģeotelpisko datu apstrāde un vairākslāņu kartogrāfisko attēlu izgatavošana", Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības "Augļu nams" valdes priekšsēdētājs Jānis Lepsis "Augļu dārzu vērtēšana".

Savukārt semināra izskaņā projekta zinātniskā vadītāja Vivita Puķīte iepazīstinās ar projekta rezultātiem un aicinās ikvienu pievienoties noslēguma diskusijā, lai atbildētu uz jautājumiem, kā arī dalīties ar labās prakses piemēriem un nākotnes redzējumu.

Semināra programma

Interesenti aicināti pieteikties tiešsaistes semināram elektroniski, izmantojot šo saiti. Dati, kas norādīti reģistrēšanās formā, tiks izmantoti tikai saziņai par semināra norisi.

Projekts "Tālizpētes tehnoloģiju pielietojums augļu dārzu novērtēšanai" tiek īstenots ELFLA Latvijas lauku attīstības programmas 2014.-2020. gadam pasākuma 16. "Sadarbība" 16.2. apakšpasākumā "Atbalsts jaunu produktu, metožu, procesu un tehnoloģiju izstrādei". Tā īstenošanu atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests.

Raksta fotogrāfijai ir ilustratīva nozīme (www.pexels.com). 

Pievienots 13/05/2024