Pārlekt uz galveno saturu

LBTU pirmo reizi iekļūst QS Eiropas universitāšu reitingā

Attēla autors: No LLU arhīva

10. jūlijā publicēts QS Pasaules universitāšu reitinga Eiropas un Ziemeļeiropas izdevums 2025 un tajā pirmo reizi iekļuvusi Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (LBTU). Reitingā tiek vērtētas universitātes no Eiropas Padomes dalībvalstīm un šogad no Latvijas tajā kvalitātes kritērija slieksni sasniegušas septiņas augstskolas.

QS Eiropas un Ziemeļeiropas universitāšu reitingā universitātes tiek vērtētas vairākos kritērijos: zinātne un jaunrade, nodarbinātība un rezultāti, mācību pieredze, globālā jeb starptautiskā iesaiste un ilgtspējība. Lielāko nozīmi reitinga vērtējumā nosaka universitātes zinātniskā darbība, kas veido 45% no vērtējuma un globālā iesaiste, kas veido 25% no vērtējuma. Būtiska ir arī starptautiskā darba devēju aptauja, kas nodrošina 20 % no vērtējuma.

Publicētajā Eiropas reitingā izdevumā iekļautas 685 institūcijas no Eiropas Padomes dalībvalstīm. LBTU tajā raksturota kā neliela, bet fokusēta augstākās izglītības institūcija ar ļoti augstu pētniecības intensitāti. Kopumā universitāte ieguvusi 455. vietu, kas ir konkurētspējīgs rezultāts Eiropas reģionā maza izmēra universitātei.

Visaugstāk LBTU novērtēta kritērijā "iebraucošie apmaiņas studenti", kurā iegūta 82. vieta, un "izbraucošie apmaiņas studenti", kur iegūta 185. vieta. Augstas reitinga vietas, pārspējot vairāk nekā pusi reitingā iekļauto augstskolu, iegūtas arī kritērijos "akadēmiskā reputācija", "darba devēju reputācija", "nodarbinātības rādītāji" un "publikāciju skaits pētījuma virzienā". Kritērijos "akadēmiskā reputācija", "citējamība" un "publikāciju skaits pētījuma virzienā" LBTU ir augstākie rezultāti Latvijas augstskolu vidū.

Vadošās vietas Eiropas reitingā ieguvušas Cīrihes Federālais tehnoloģiju institūts (ETH Zurich), Londonas Imperiālā koledža (Imperial College London) un Oksfordas Universitāte (University of Oxford). 

No Baltijas valstīm visaugstāk reitingā novērtētas Tartu Universitāte (University of Tartu) - 140. vieta, Viļņas Universitāte (Vilnius University) - 178. vieta, Tallinas Tehnoloģiju universitāte (Tallinn University of Technology) - 254. vieta, Kauņas Tehnoloģiju universitāte (Kaunas University of Technology) - 256. vieta, Rīgas Tehniskā universitāte (Riga Technical University) - 258. vieta un Latvijas Universitāte (University of Latvia) - 267. vieta. 

Savukārt QS Ziemeļeiropas universitāšu izdotajā reitingā iekļautas 162 universitātes, tostarp arī LBTU, kas ierindojas 146. vietā.

LBTU ir viena no vadošajām Latvijas daudznozaru zinātnes universitātēm ar specializāciju dabas resursu ilgtspējīgā izmantošanā. Pētījumi universitātē un ar to saistītajos zinātniskajos institūtos tiek īstenoti trīs virzienos – biozinātnēs, inženierzinātnēs un sociālajās zinātnēs. Ar pētniecību cieši saistītas universitātē piedāvātās augstākās izglītības studiju programmas, kas ir pēctecīgas no bakalaura un maģistra līmeņiem līdz doktorantūrai.

Pievienots 10/07/2024