Pārlekt uz galveno saturu

Starptautiskajā pasaules universitāšu reitingā LBTU iekļūst jau piekto reizi

27. septembrī publicēts jaunākais Times Higher Education Pasaules universitāšu reitings 2024, kurā starp 1904 labākajām pasaules universitātēm nosauktas četras universitātes no Latvijas, tostarp Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (LBTU), kas prestižajā reitingā iekļuvusi piekto gadu pēc kārtas. Šogad pirmo reizi reitingā izmantota jauna universitāšu vērtēšanas metodoloģija.

Times Higher Education reitingā tiek vērtētas pētniecībā aktīvas universitātes no visas pasaules, izmantojot 18 snieguma kritērijus piecos darbības virzienos: studijas, pētniecības vide, pētījumu kvalitāte, nozare (zināšanu pārnese) un starptautiskais profils. Ar kritēriju palīdzību tiek mērīti universitāšu sasniegumi un reitingā iekļautas tikai pasaulē labākās universitātes.

Apkopojot rezultātus visās darbības jomās, LBTU kopumā ierindojusies grupā 1501+. Augstākos rādītājus LBTU ieguvusi nozares rādītājā, kur saņemti 30,5 reitinga punkti, un starptautiskā profila rādītājā, kur saņemts 24,1 punkts. Savukārt 1000 pasaules labāko augstskolu vidū LBTU iekļuvusi pētniecības vides rādītājā, kur iegūta 949. vieta un saņemti 17,3 punkti.

Tā kā reitinga veidošanā pirmo reizi izmantota jauna vērtēšanas metodoloģija, šī gada rezultāti nav salīdzināmi ar iepriekšējo gadu rezultātiem, taču tie kļūs kā atskaites punkts izaugsmes novērtēšanai turpmākajos gados.

Vadošās trīs vietas jaunākajā reitingā ieņem Oksfordas universitāte, Stenforda universitāte un Masačūsetas Tehnoloģiju institūts. Lai gan Oksfordas universitāte vadošo vietu reitingā ieņem jau astoņus gadus pēc kārtas, pārējās četras augstāko sniegumu uzrādījušās universitātes ir mainīgas.  Kopumā reitingā iekļuvušas 1904 augstskolas no 108 valstīm, kas ir par 105 universitātēm vairāk, nekā aizvadītajā gadā. Turklāt vēl 769 augstākās izglītības institūcijas bija iesniegušas datus par savu darbību, taču nekvalificējās iekļūšanai reitingā.

Times Higher Education Pasaules universitāšu reitinga novērtējumu LBTU ieguvusi piekto gadu pēc kārtas. Pirmo reizi šajā reitingā universitāte ierindojās 2019. gadā, kam arī sekoja dalība dažādos citos Times Higher Education nozaru reitingos, kas apliecināja augstu novērtējumu atsevišķi katrā no LBTU īstenotajiem virzieniem - biozinātnēs, inženierzinātnēs un sociālajās zinātnēs.

Pievienots 29/09/2023