Pārlekt uz galveno saturu

Zināmi Times Higher Education universitāšu Ietekmes reitinga rezultāti

1. jūnijā publiskoti Times Higher Education universitāšu Ietekmes reitinga (THE Impact ranking 2023) rezultāti, kurā starp pasaules vadošajām universitātēm nosauktas vairākas Latvijas universitātes, tostarp jau ceturto gadu arī Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (LBTU), kas starptautiskajā vidē zināma kā Latvia University of Life Sciences and Technologies. Šogad LBTU ierindota grupā starp "800 – 1000" pasaules augstskolām, kuras visveiksmīgāk realizē ilgtspējas mērķus, liecina reitinga The Times Higher Education Impact Rankings 2023 jaunākie dati. Reitingā tiek vērtēta universitāšu darbības efektivitāte, lai veicinātu ilgtspējīgu attīstību pasaulē, iekļaujot sociālos, ekonomiskos un vides aspektus.

THE Impact ranking mēra pasaules universitāšu darbību atbilstoši 17 Apvienoto Nāciju organizācijas (ANO) Ilgtspējīgas attīstības mērķiem un tie iekļauj tādas sociālās un ekonomiskās attīstības problēmas kā nabadzība, bads, veselība, izglītība, globālā sasilšana, dzimumu līdztiesība, ūdensapgāde, sanitārija, enerģija, urbanizācija, dabas aizsardzība un sociālais taisnīgums. Katras universitātes darbība tiek vērtēta, izvēloties vismaz četrus no ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķiem. 2023. gada Ietekmes reitings ir piektais izdevums un tajā ir iekļauta 1591 universitāte no 112 valstīm / reģioniem. 

Publicētajā 2023. gada reitingā apkopota informācija par LBTU darbību sešu ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanā. Visaugstākos rādītājus atkārtoti LBTU ieņēmusi 16. mērķī "Miers un taisnīgums", kur jau otro reizi iegūta vieta "201 – 300" grupā, tāpat augstu pozīciju universitāte saglabā 15. mērķī "Dzīvība uz zemes", kur ierindojās "301 – 400" vietu grupā. Savukārt 11. mērķī "Ilgtspējīgas pilsētas un kopienas" LBTU iegūta vieta grupā "401 – 600" un 17. mērķī "Sadarbība mērķu īstenošanai" iegūta pozīcija grupā "601 - 800". Tāpat LBTU tika vērtēta 3. mērķī "Laba veselība un labklājība" un 4. mērķī "Kvalitatīva izglītība", kur ieņem "1001+" vietu grupā. 

Vadošās pozīcijas Ietekmes reitingā ieņem tādas pasaulē zināmas universitātes kā Rietumu Sidnejas universitāte (Western Sydney University) Austrālijā, Mančestras Universitāte (University of Manchester) Lielbritānijā un Karalienes Universitāte (Queen’s University) Kanādā. No Latvijas reitinga kvalitātes kritērijiem atbilst arī Latvijas Universitāte (University of Latvia), Rīgas Stradiņa universitāte (Riga Stradiņš University), Rīgas Tehniskā universitāte (Riga Technical University) un Transporta un sakaru institūts (Transport and Telecommunication Institute). Savukārt Baltijas valstu universitātes reitingā pārstāv četras universitātes no Lietuvas – Kauņas tehnoloģiju universitāte (Kaunas University of Technology), Lietuvas Veselības zinātņu universitāte (Lithuanian University of Health Sciences), Mikolas Romeris universitāte (Mykolas Romeris University) un Vitauta Dižā universitāte (Vytautas Magnus University).

LBTU ir viena no vadošajām Latvijas daudznozaru zinātnes universitātēm ar specializāciju dabas resursu ilgtspējīgā izmantošanā. Pētījumi universitātē un ar to saistītajos zinātniskajos institūtos tiek īstenoti trīs virzienos – biozinātnēs, inženierzinātnēs un sociālajās zinātnēs. Ar pētniecību cieši saistītas universitātē piedāvātās augstākās izglītības studiju programmas, kas ir pēctecīgas no bakalaura un maģistra līmeņiem līdz doktorantūrai.

Pievienots 02/06/2023