Pārlekt uz galveno saturu

Gēnu banka

Ministru kabineta noteikumi Nr. 295 (02.07.2019) nosaka, ka Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte - LBTU (iepriekš Latvijas Lauksaimniecības universitāte - LLU) uztur lauksaimniecības dzīvnieku un vietējo šķirņu mājas (istabas) dzīvnieku gēnu banku. Savukārt ar LLU Senāta 09.10.2019. lēmumu Nr. 10-33 ir apstiprināts deleģējums Biotehnoloģiju zinātniskai laboratorijai tai skaitā arī uzturēt un saglabāt Latvijas Valsts lauksaimniecības dzīvnieku ģenētisko resursu gēnu banku.

Latvijas lauksaimniecības dzīvnieku vietējo saglabājamo šķirņu gēnu bankā tiek uzglabāti (tai skaitā arī pētniecībai) lauksaimniecības dzīvnieku vietējo apdraudēto šķirņu bioloģiskā materiāla paraugi. Kopumā gēnu bankā ir vairāk nekā 1500 bioloģiskā materiāla paraugi no piecām lauksaimniecības dzīvnieku (liellopu, zirgu, aitu, kazu un cūku) sugām.

Latvija darbojas Eiropas reģionālā dzīvnieku ģenētisko resursu koordinācijas centrā (ERFP- https://www.animalgeneticresources.net/), un ir pievienojusies Eiropas lauksaimniecības dzīvnieku gēnu banku tīklam (EUGENA - https://www.eugena-erfp.net/). Sadarbības mērķis ir Eiropai svarīgu lauksaimniecības dzīvnieku ģenētisko resursu saglabāšana un to pieejamība audzēšanai un pētniecībai.

Informācija par ģenētiskajiem resursiem pieejama arī Zemkopības ministrijas mājaslapā, izmantojot šo saiti.