LBTU absolvente Beāte Velpe: Studijas, kas mainīja izpratni par projektu vadību
Beāte Velpe ir Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātes (ESAF) absolvente, kura 2025. gada ziemā ieguva profesionālā maģistra grādu studiju programmā "Projektu vadība", saņemot izcilības diplomu. Izcilības sasniegumu pamatā bija ne tikai rūpīgi izvēlēta noslēguma darba tēma, bet arī patiesa interese par apgūstamo un zinātkāre ikvienā studiju uzdevumā visa maģistra studiju laikā.
Izglītības ceļš no Smiltenes ģimnāzijas līdz augstākajai izglītībai
Beāte savus skolas gadus pavadījusi Vidzemes pusē – Smiltenē, kur līdz 12. klasei mācījās Smiltenes ģimnāzijā (tagad apvienotā Smiltenes vidusskola). Atceroties šo laiku, viņa stāsta: "Lai arī bija dažādi mācību priekšmeti, kurus apmeklēju ar interesi un patiku, mani vienmēr ir aizrāvuši divi, šķietami nesavienojami, priekšmeti – matemātika un mūzika." Jau skolas gados Beāte sevi apliecināja ar augstiem sasniegumiem mācībās un vidusskolu absolvēja ar vidējo atzīmi virs 9 ballēm.
Pēc vidusskolas absolvēšanas viņas ceļš veda uz Valmieru, kur Beāte uzsāka studijas Vidzemes Augstskolas studiju programmā "Biznesa vadība". Šeit viņa ieguva daudzpusīgas zināšanas dažādos uzņēmējdarbības virzienos, turpinot attīstīt sevi un virzoties pretim jaunām profesionālām iecerēm.
Studiju noslēguma darbs ar pievienoto vērtību
Turpinot savu profesionālo izaugsmi, Beāte nolēma pieteikties studijām Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē, izvēloties profesionālā maģistra studiju programmu "Projektu vadība". Viņasprāt, šī programma ir lielisks veids, kā papildināt jau esošās zināšanas un iegūt prasmes, kas nākotnē ļaus sekmēt biznesa attīstību, izmantojot projektu vadības pieeju.
Studiju noslēguma darbu Beāte rakstīja par tēmu "Horizontālo prioritāšu integrācija Erasmus+ mācību mobilitāšu projektos augstākās izglītības iestādēs Latvijā". Viņa stāsta: "Rakstīt bija ļoti interesanti, bet arī pietiekami izaicinoši. Interesanti, jo izvēlējos tēmu, kas ir aktuāla gan man pašai, gan citiem kolēģiem, kuri strādā ar Erasmus+ projektiem. Horizontālās prioritātes ir nozīmīgas un visi zina, ka tās nepieciešams ieviest, taču ne vienmēr zina, kā to praktiski izdarīt. Tas manam darbam piešķīra lielu praktisko vērtību un jēgu arī man pašai. Un tas arī palīdzēja atrast motivāciju rakstīt."
Viņa atzīst, ka maģistra darba izstrāde esot bijusi izaicinoša, jo tā rakstīšanu ir bijis jāapvieno ar pilna laika darbu un ģimenes dzīvi. Sastapusies ar lūzuma punktiem, kuros šķitis, ka padosies, bet lepojas sar sevi, ka tomēr veiksmīgi šo cīņu ar sevi ir izcīnījusi.
Noslēguma darba tēmu Beāte izvēlējusies saistīt ar savu darbu: "Strādāju Vidzemes Augstskolā Starptautiskās sadarbības grupā par starptautisko studiju speciālisti. Ikdienas pienākumos ietilpst darbs ar Erasmus+ mācību mobilitāšu projektiem, kas arī iedvesmoja izvēlēties šo darba tēmu. Interesants atklājums bija tas, ka Erasmus+ horizontālo prioritāšu integrācija mācību mobilitāšu projektos Latvijas augstākās izglītības iestādēs atrodas dažādos attīstības posmos un tiek īstenota nevienmērīgi, atspoguļojot atšķirīgas pieejas un pieredzes līmeni. Šī dažādība padarīja izpēti īpaši aizraujošu un ļāva apkopot vērtīgas atziņas."
Prakse un zināšanas – pamats izcilībai projektu vadībā
Studiju procesā Beāte ir iemācījusies meklēt risinājumus pat tad, ja nav skaidru un viennozīmīgu norādījumu, kas, viņasprāt, ļoti labi atspoguļo projektu vadības realitāti. Viņa dalās pārdomās, ka projektu vadības profesijā bieži nākas improvizēt, pielāgoties situācijām un rūpīgi izvērtēt visus "par" un "pret". Turklāt, lai arī cilvēks censtos visu paveikt ideāli, vienmēr jārēķinās ar to, ka kaut kas var neizdoties uzreiz.
Strādājošajiem studentiem Beāte iesaka izvēlēties bakalaura vai maģistra darba tēmu, kas ir cieši saistīta ar viņu darba jomu, jo tas palīdz daudz efektīvāk īstenot pētniecisko daļu. Viņasprāt, izcilības diploma iegūšanas panākumu atslēga ir ne tikai veiksmīgi izvēlēta noslēguma darba tēma, bet arī patiesa interese par studiju saturu un ziņkāre ikvienā uzdevumā visa studiju laika garumā.
Iedvesma, draudzība un reālās dzīves pieredze studijās
Visvairāk Beātei atmiņā palikuši kursabiedri un iedvesmojošie pasniedzēji. Viņa īpaši izceļ pasniedzēju Mairitu Kalniņu, kura lekcijās dalījusies ar vērtīgiem un motivējošiem piemēriem no dzīves.
"Studiju kursa ietvaros devāmies kopīgā pastaigā uz skatu torni Jelgavas Pilssalā. Pastaiga tika bagātināta ar stāstiem par reālās dzīves pieredzi šī skatu torņa izveides projekta vadīšanā, kas nebūt nebija vienkārša, sagādājot daudz nestandarta situāciju un atgadījumu. Tas lika ar pavisam citām acīm paskatīties gan uz šo vietu, gan pašu projektu, gan arī uz projekta vadītāja profesiju kopumā, " par studiju laiku atceras Beāte.
Viņa atzīst, ka noslēguma darba prezentācija nebija pārāk satraucoša, pateicoties kursabiedru atbalstam — kopā tika svinēti gan mazi, gan lieli panākumi un viens otram tika sniegta palīdzība visgrūtākajos brīžos.
Nākotnes plāni projektu vadībā
Nākotnē Beāte plāno turpināt darba gaitas projektu vadībā un iegūt vēl lielāku praktisko pieredzi. Tāpat viņa vēlas vairāk laika veltīt sev, saviem hobijiem, ģimenei un draugiem.
"Jāatzīst, ka studiju laikā mana ģimene lielākoties bija kursabiedri un dators, jo gandrīz visas brīvdienas pavadījām kopā. Protams, par labu kompāniju sūdzēties nevar, taču arī šāda pieredze ļauj paskatīties uz dzīvi citādāk, izvērtēt savas prioritātes un iemācīties pateikt "nē" darbam, kad dvēsele prasa atpūtu," stāsta Beāte.
Viņa ir ļoti gandarīta par paveikto studiju laikā un lepojas ar sevi. Nākotnē Beāte apsver iespēju turpināt studijas arī doktorantūrā.