Pārlekt uz galveno saturu

Topošā dizainere Ina Viršiča piepilda sapni un izstrādā funkcionālu mugursomu

Topošā dizainere Ina Viršiča piepilda sapni un izstrādā funkcionālu mugursomu

Ina Viršiča šajā vasarā absolvēja Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) īstenoto profesionālā bakalaura studiju programmu "Dizains un amatniecība". Studiju laikā uzrādīja augstus sasniegumus un viņas vidējā svērtā atzīme bija 9,130 balles, turklāt savā noslēguma darbā izstrādāja oriģinālu dizaina priekšmetu -  salokāmas augšpuses mugursomu ar nodalījumu klēpjdatoram.

Absolvente ir no Jelgavas novada, kur beidza Svētes pamatskolu, bet pēc tam turpināja mācīties Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā. Skolā interesējusies gan par matemātiku, gan par mākslu, tādējādi arī savu nākotni vēlējās saistīt ar radošo virzienu. "Gribētu teikt lielu paldies vidusskolas klases audzinātājai Inārai Radčenko par atbalstu, saprotošu un sirsnīgu attieksmi, kā arī par mudināšanu ticēt sev un saviem spēkiem," tā absolvente.

Ina jau vidusskolā bija domājusi par studiju iespējām LBTU un ar savu draudzeni kalusi nākotnes plānus: "Staigājot Jelgavas pils tuvumā, plānojām, kā būtu šeit studēt? Laikam iekšēji jau jutu, ka studēšu LBTU. Protams, izšķirošie bija arī citi faktori, bet galvenais no tiem – atrašanās vieta. Ar klasesbiedreni pēc vidusskolas beigšanas gan mūsu ceļi šķīrās, taču tagad es viņai varu pastāstīt par LBTU."

Par savu izvēlēto studiju programmu Ina stāsta: "Man no bērnības ļoti patīk zīmēt, vērot krāsu dažādību un to saplūšanu kādā formā. Izvēlējos programmu "Dizains un amatniecība", jo mani ļoti uzrunāja studiju kursu piedāvājums. Sapratu, ka šī ir īstā vietā. Es ļoti ilgi biju meklējusi tādu programmu, kas būtu vienlaikus gan radoša, gan dažādu jomu un uzziņu pilna. Es biju patīkami pārsteigta, pamanot šādu studiju programmu universitātē Jelgavā," par studiju izvēli stāsta Ina.

Viena no viņas spilgtākajām atmiņām par studiju laiku ir sesijas laiks, taču Ina vēl papildina: "Katru semestri bija jauni studiju kursi, mācībspēki, praktiskās un teorētiskās zināšanas, kas šobrīd man noder. Tāpat atceros arī izbraucienu – ekskursiju uz Siguldu, kur varējām vienā dienā kļūt gan par dizaineriem, gan par amatniekiem (bija iespēja darināt rotas no bronzas, sudraba vai zelta un ādas aproces ar gravējumu)."

Inai vienmēr bijusi vēlme darināt somas, un noslēguma darba rakstīšana bija īstais laiks savas idejas realizēšanai. Lai iegūtu profesionālā bakalaura grādu izstrādājumu tehnoloģijās un dizainā un produktu dizainera kvalifikāciju, viņa noslēguma darbā izstrādāja dizainiski piesaistošu, ergonomisku, funkcionālu mugursomu studentiem ar polsterētu nodalījumu liela izmēra portatīvajam datoram, kā arī ar vieglu un ērtu aizdari. Kā interesantu atklājumu viņa min: "Nav iespējams precīzi pateikt, kad un kur pirmo reizi parādījās mugursoma. Tā tika izgudrota vairākas reizes, dažādos laikos un dažādos kontinentos. Cilvēkiem radās doma, ka lielu kravu daudz ērtāk ir nest pāri pleciem nevis rokās, tāpat arī dažādām tautām atšķiras to izcelsme un nosaukumi."

Kā absolvente pati stāsta, ar rakstīšanu veicās "kā pa kalniem un lejām", jo bija nodaļas, kur viss noritēja gludi, bet bija tēmas, kad nācās rakstīt arī diennakts tumšajā laikā. Turklāt viņai paralēli bija jātaisa arī produkts un jādomā par materiāliem un tehnikām. "Biju neaprakstāmi laimīga nodošanas dienā, kad turēju vienā rokā bakalaura darbu cietajos vākos un otrā savu darināto produktu – somu," ar gandarījumu stāsta Ina.

Pateicoties studijām LBTU, viņa ir ne tikai paplašinājusi savu redzesloku un ieguvusi jaunas zināšanas dažādās jomās, bet ieguvusi arī jaunas prasmes. "Esmu iemācījusies uzstāties auditorijas priekšā, nebaidīties atšķirties, jo dizaineriem tas ir ļoti svarīgi, organizēt laiku, plānot darbu, meklēt informāciju un atlasīt, kā arī strādāt ar dažādām datorprogrammām un komunicēt ar klientiem," atzinīgi novērtē Ina.

Savukārt par izcilības diploma iegūšanu viņa stāsta: "Vēl joprojām iekšēji jūtu sajūsmu par izcilības diploma saņemšanu izlaidumā. Pat tagad šķiet neticami, bet esmu pagodināta. Es vienmēr cenšos katru darbu un uzdevumu darīt no sirds, jo ticu, ka tas kaut kādā mērā ir saistīts ar nākotni vai pat pagātni. Ticu, ka ikvienam darbam ir kāds pamatojums."

Turpmāk absolvente vēlas pilnveidoties profesionālajā dizainera jomā, iegūt vēl jaunas zināšanas, meklēt sava radošuma un zināšanu īsto vietu dzīvē. "Kaut kur domu virpulī eksistē plāns par maģistra studijām, tāpēc jātic laikam un piemērotam brīdim, lai turpinātu studijas augstākā līmenī," noslēguma saka Ina Viršiča.

Pievienots 14/08/2023