Pārlekt uz galveno saturu

ORGANIZĀCIJU UN SABIEDRĪBAS PĀRVALDES SOCIOLOĢIJA (arī tālmācībā)

 ĪSUMĀ PAR PROGRAMMU

Studiju līmenis:
Akadēmiskā bakalaura studiju programma

Studiju veids un ilgums:
Pilna laika studijas: 3 gadi (6 semestri)
Nepilna laika studijas: 3 gadi un 6 mēneši (7 semestri), tiek īstenots tālmācības formā

Iegūstamais grāds un/vai kvalifikācija:
Bakalaura grāds organizāciju un sabiedrības pārvaldes socioloģijā

Programma akreditēta:
24.10.2026.

Studiju maksa semestrī:
Pilna laika studijās: 1100 eur
Nepilna laika studijās: 800 eur

Valsts finansētās budžeta vietas:
9

Prakse:
Nav

Lekciju norises vieta:
Jelgava

ORGANIZĀCIJU UN SABIEDRĪBAS PĀRVALDES SOCIOLOĢIJA

Socioloģija ir viena no sociālajām zinātnēm, kas sniedz atbildes uz jautājumiem, kā darbojas sabiedrība, kā cilvēki mijiedarbojas un komunicē un kādi faktori nosaka viņu sociālekonomiskās un kultūras atšķirības. Studējot socioloģiju, studenti iegūst dziļāku izpratni par cilvēku uzvedību, grupu dinamiku,  sabiedrības normām, nevienlīdzības pamatcēloņiem, kā arī sabiedrību kā organizētu sistēmu. Socioloģisko zināšanu pielietojums ir ļoti plašs un tās nepieciešamas ikvienam, kurš strādā ar cilvēkiem, kura darbs ir atkarīgs no cilvēku viedokļiem un viņu izdarītajām izvēlēm, kā arī kurš vēlas ietekmēt cilvēku kopienu attīstību un īstenot sociālās pārmaiņas. Sociologs nav pārmaiņu ieviesējs, bet viņš zina, kā un kādas pārmaiņas būtu nepieciešamas, lai līdzsvarotu dažādu grupu intereses un pieaugtu sabiedrības labklājība.  

Jelgavā piedāvātās socioloģijas programmas īpašā priekšrocība, kādu nepiedāvā neviena cita augstskola Baltijas valstīs, ir tās specializācija sabiedrības pārvaldes, grupu un organizāciju vadības jautājumos. Līdz ar to studentiem ir iespēja iegūt zināšanas starpdisciplinārā programmā, kurā apvienotas socioloģijas, menedžmenta, projektu vadības, attīstības plānošanas, politikas, psiholoģijas un cilvēkvadības jaunākās teorijas un īstenotās prakses.

Turklāt programmā ir iespēja izvēlēties vienu no divām apguves formām: klātienes studijas, kas ierasti tiek organizētas darba dienās darba laikā, un tālmācības studijas. Tālmācība piemērota studentiem, kuriem nav iespējas apmeklēt klātienes nodarbības un kuri vēlas studēt atbilstoši savam individuālajam grafikam. 

 KO TU IEGŪSI?

Socioloģija māca analizēt sociālās problēmas no dažādām perspektīvām. Kritiskā domāšana palīdz izprast stereotipus, apšaubīt pieņēmumus un veidot izsvērtus viedokļus par sabiedriskajiem jautājumiem. Studenti iegūst zināšanas par sabiedrības pārvaldes institūciju darba organizāciju un socioloģiskās informācijas izmantošanu politikas veidošanā un īstenošanā. Papildus studenti padziļināti attīsta prasmes socioloģisku pētījumu veikšanā, izmantojot dažādas metodes - aptaujas, intervijas, fokusgrupu diskusijas, ekspertintervijas, novērojumus un kontentanalīzi. Tādējādi studenti apgūst veidus, kā veikt izpēti par problēmām sabiedriskajā telpā un izstrādāt priekšlikumus to risināšanai. Šīs prasmes ir ļoti vērtīgas dažādās profesijās un nozarēs, un palīdz izpētīt patērētāju uzvedību, veikt tirgus analīzi, novērtēt  sabiedrības noskaņojumu, pilnveidot sabiedrības pārvaldes organizāciju darbu un novērtēt īstenotos politikas rezultātus.

Sociologi mudina iesaistīties diskusijās par sarežģītiem sociāliem jautājumiem, sniedz zināšanas argumentācijai, padarot programmas absolventus par efektīviem komunikatoriem. Spēcīgas starppersonu prasmes ir būtiskas gan tiem, kuri strādā ar dažādām komandām, gan tiem, kuri aizstāv sociālās pārmaiņas. Turklāt tās ir kritiski nepieciešamas pārdošanas biznesā.

No izglītības un veselības aprūpes līdz politikai un medijiem – socioloģija palīdz izprast, kā institūcijas ietekmē katra individuālo dzīvi un sabiedrības attīstību. Sabiedrība pastāvīgi mainās tehnoloģiju, globalizācijas un kultūras atšķirību dēļ, un socioloģijas zināšanas sniedz spēju pielāgoties šīm pārmaiņām, padarot cilvēku elastīgāku un resursiem bagātāku gan personīgajā, gan profesionālajā dzīvē. Šīs zināšanas ir būtiskas arī ikvienam, kurš interesējas par politikas veidošanu, reformām, pārmaiņu īstenošanu lokālā, nacionālā un reģionālā mērogā.

Papildus socioloģijas studenti iepazīst pieejas, kā darbojas dažādas kultūras un sabiedrības, kādi faktori nosaka to attīstību. Tas palīdz novērtēt daudzveidību un veicina globālu domāšanu, kas ir būtiska mūsdienu pasaulē. Turklāt, studējot tepat Latvijā, ir iespēja izmantot Erasmus+ mobilitātes iespējas un pašiem praksē pārliecināties par kultūrdaudzveidību.

Studiju laikā teorijas apguve tiek bagātināta ar praktisku gadījumu izpēti no sabiedrības pārvaldes Latvijā un citās valstīs. Visu studiju kursu apguve nodrošina gan konkrētu zināšanu apguvi, gan prasmju un kompetenču attīstīšanu.

 KARJERAS IESPĒJAS?

Socioloģijas grāds atver durvis karjerai pašvaldībās, valsts pārvaldē, nevalstisko organizāciju sektorā, sociālajā darbā, izglītībā, žurnālistikā, jurisprudencē, cilvēkresursu vadībā, mārketingā, sabiedriskajās attiecībās un dažādās biznesa nozarēs. Spēja izprast cilvēku uzvedību un prognozēt to noskaņojumu, kā arī vadīt attiecības ar dažādām sabiedrības grupām ir vērtīga gandrīz jebkurā profesijā.

Socioloģijas izglītības ieguvēji var attīstīt profesionālo karjeru kā sabiedrisko procesu pētnieki, datu analītiķi, politikas analītiķi, dažāda līmeņa grupu un organizāciju vadītāji, sociālo politiku ieviesēji, urbānās un reģionālās plānošanas speciālisti, kopienas darba vadītāji darbā ar dažādām sociālajām grupām, sociālo projektu ieviesēji, atbalsta funkciju veicēji personālvadībā, labbūtības speciālisti, sabiedrisko attiecību speciālisti, satura veidotāji digitālajās platformās un korporatīvo attiecību vadītāji. Biznesa nozarēs sociologs var attīstīt karjeru kā attīstības plānotājs, inovāciju un stratēģiskās attīstības plānotājs, jaunu produktu virzītājs tirgū, klientu attiecību vadītājs, klientu vajadzību, uzvedības un noskaņojuma analītiķis. Socioloģijas absolventiem ir arī iespēja attīstīt akadēmisko un zinātnisko karjeru, turpinot studijas augstākā līmenī.

 

 STUDIJU PLĀNS

Iegūsi zināšanas par socioloģiju, politoloģiju un organizāciju un sabiedrības izpēti. Studiju kursi sniegs izpratni par socioloģijas zinātnes attīstību, šajā jomā izmantotajām metodēm, saistot tās ar mūsdienu sabiedrības aktuālajām problēmām un pētījumu virzieniem. Apgūsi tādus studiju kursus kā "Ievads specialitātē", "Vispārējā socioloģijas teorija", "Mūsdienu socioloģijas teorijas", "Organizāciju un grupu socioloģija", "Politikas teorija", "Publiskā administrācija", "Menedžments", "Pētnieciskā darba pamati", "Profesionālā angļu valoda", "Ekoloģija un vides aizsardzība" u. c. studiju kursus.

Otrajā gadā apgūsi zināšanas un prasmes, kas saistītas ar empīrisku socioloģisku pētījumu organizēšanu un ētikas jautājumiem, sociālās politikas tiesiskajiem un ekonomiskajiem aspektiem, kā arī patstāvīgi pielietosi iegūtās zināšanas un prasmes, izstrādājot studiju projektu. Izstrādājot studiju projektu, varēsi patstāvīgi veikt izpēti un analizēt iegūtos rezultātus. Šis darbs palīdzēs sagatavoties bakalaura darba izstrādei un sniegs pieredzi pētniecībā. Apgūsi tādus studiju kursus kā "Kvantitatīvās pētījumu metodes", "Kvalitatīvās pētījumu metodes", "Profesionālā ētika", "Socioloģisko pētījumu metodes", "Sociālā statistika", "Sociālā politika un likumdošana", "Organizāciju izpētes pamati", "Reģionālā attīstība", "Ekonomikas teorijas pamati" u. c. Studentiem, kuri sekmīgi studē 2. un 3. studiju gadā, ir iespējas studēt ārzemēs (Erasmus+ programmā), kā arī piedalīties studentu konferencēs, vasaras skolās un vieslekcijās.

Trešajā gadā apgūsi specializētas zināšanas un prasmes, kuras saistās ar dažādiem socioloģijas virzieniem (kultūra, darbs, ģimene, pilsētas socioloģija), tāpat apgūsi ar uzņēmējdarbību un tiesību pamatiem saistītas zināšanas un prasmes. Apgūsi tādus studiju kursus kā "Demogrāfija", "Kultūras socioloģija", "Darba socioloģija", "Ģimenes socioloģija", "Pilsētas socioloģija", "Sociālā uzņēmējdarbība", "Tiesību pamati", "Stresa un laika menedžments", "Projektu vadīšana", "Dokumentu pārvaldība" u. c. Lai atspoguļotu apgūtās teorētiskās zināšanas un praktiskās pētniecības darba iemaņas, izstrādāsi bakalaura darbu par sabiedrībā vai organizācijās aktuālām problēmām un jautājumiem.

VISI STUDIJU KURSI

 EKONOMIKAS UN SABIEDRĪBAS ATTĪSTĪBAS FAKULTĀTES VIRTUĀLĀ TŪRE AR EMĪLU BALCERI

 IESKATS NOZARĒ UN FAKULTĀTĒ

 

 ABSOLVENTA STĀSTS PAR STUDIJU PROGRAMMU "ORGANIZĀCIJU UN SABIEDRĪBAS PĀRVALDES SOCIOLOĢIJA"

Foto

 

UZŅEMŠANAS PRASĪBAS

Personām, kuras vidējo izglītību ieguvušas no 2004. gada

  • Obligāts centralizētais eksāmens latviešu valodā;
  • Obligāts centralizētais eksāmens svešvalodā. Svešvalodas CE vērtējums var tikt aizstāts ar starptautiskā testa vērtējumu, saskaņā ar MK 20.12.2022 noteikumiem Nr. 795;
  • Obligāts centralizētais eksāmens matemātikā;

Piešķir papildu punktus, ja ir:

  • centralizētais eksāmens sociālajās zinātnēs.

Personām, kuras vidējo izglītību ieguvušas pirms 2004. gada vai atbrīvotas no CE kārtošanas

  • Obligāta atestāta/diploma gada atzīme vai centralizētais eksāmens latviešu valodā;
  • Obligāta atestāta/diploma gada atzīme vai centralizētais eksāmens svešvalodā;
  • Obligāta atestāta/diploma gada atzīme vai centralizētais eksāmens matemātikā;

Piešķir papildu punktus, ja ir:

  • atestāta  /diploma gada atzīme sociālajās zinātnēs.

 KO STUDĒT TĀLĀK?

Studijas iespējams turpināt LBTU maģistra studiju programmās. 

EkonomikaOrganizāciju un sabiedrības pārvaldes socioloģijaProjektu vadībaUzņēmējdarbības vadība.

 KONTAKTINFORMĀCIJA

Programmas direktore
Asociētā profesore, Dr.sc.soc. Ginta Kronberga
Sociālo un humanitāro zinātņu institūts
E-pasts: ginta.kronberga@lbtu.lv

Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultāte
Svētes iela 18, Jelgava, LV-3001 
Tālrunis: 63020248
E-pasts: esafdek@lbtu.lv
www.esaf.lbtu.lv

Pievienots 08/01/2021