Pārlekt uz galveno saturu

Seminārā LBTU iepazīstina ar atvērto zinātni un pētniecības datu pārvaldību

Attēla autors: No LLU arhīva

24. aprīlī Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē (LBTU) norisinājās Doktorantūras skolas un Augstākās izglītības un zinātnes informācijas tehnoloģijas koplietošanas pakalpojumu centra (VPC) LBTU datu kuratoru organizētais seminārs "Ievads atvērtajā zinātnē un datu pārvaldībā". Semināra dalībnieki – LBTU mācībspēki, doktoranti un citi interesenti – ieguva vērtīgas zināšanas par pētniecības datu nozīmi, to dzīves ciklu, pārvaldības aspektiem un mākslīgā intelekta rīku izmantošanu zinātnē.

Semināru vadīja VPC LBTU datu kuratoru komanda: Nikolajs Būmanis, Ingus Šmits, Jānis Judrups un Ilmārs Dukulis. Semināra sākumā klātesošie tika iepazīstināti ar datu kuratoru galvenajiem uzdevumiem, kuros ietilpst LBTU pētnieku, akadēmiskā personāla un studējošo konsultēšana un izglītošana pētniecības datu pārvaldības jautājumos, LBTU pētniecības datu pārvaldību regulējošo normatīvo aktu izstrāde un Latvijas Nacionālā pētniecības datu repozitorija DataverseLV LBTU kataloga darbības pārraudzība un popularizēšana. Datu kuratori jau izstrādājuši vadlīnijas par pētniecības datu pārvaldību un mākslīgā intelekta izmantošanu: "Pētniecības datu pārvaldības vadlīnijas LBTU", "Vadlīnijas MI izmantošanai LBTU", bet drīzumā taps arī "LBTU atvērtās zinātnes politika".

Lai seminārs būtu informatīvs un daudzpusīgs, katrs datu kurators sniedza prezentāciju par kādu no tēmām:

  • Ilmārs Dukulis – "Atvērtās zinātnes pamatprincipi un to nozīme mūsdienu pētniecībā",
  • Nikolajs Būmanis – "Pētniecības datu dzīves cikls un galvenie pārvaldības aspekti",
  • Ingus Šmits – "Mākslīgā intelekta rīki pētniecībā",
  • Jānis Judrups – "Datu pārvaldības plāni (DPP): nozīme, prasības un izstrāde".

Semināra dalībnieki tika aicināti iepazīties ar LBTU mājaslapā izveidoto sadaļu "Pētniecības datu pārvaldība", kurā atspoguļotā informācija palīdz izprast, ka pētniecības datu pārvaldība ir būtisks solis ceļā uz atvērtās zinātnes principu ievērošanu un pētniecības rezultātu uzlabošanu. Šajā sadaļā sniegti ieteikumi datu pārvaldības plānu izstrādei, metadatu lietošanai un norādes par datu drošības pasākumiem, kā arī deponēšanu pēc pētījuma beigām. Tika aicināts iepazīties arī ar Latvijas Nacionālā pētniecības datu repozitorija mājaslapu "DataverseLV", kuras izstrādē piedalījās LBTU, Latvijas Universitātes (LU), Rīgas Stradiņa universitātes (RSU), Rīgas Tehniskā universitātes (RTU) un VPC datu kuratori.

Seminārs Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda projekta Nr. 2.1.3.1.i.0/2/23/I/CFLA/002 "Atbalsts atvērtās zinātnes ieviešanai praksē, kā arī izveidoti risinājumi zinātnes datu koplietošanai un dalībai ES atvērtajā zinātnes mākonī" ietvaros.

Logo
Pievienots 25/04/2025